Як зменшити розриви під час пологів

Жінки з хвилюванням і страхом чекають майбутніх пологів, особливо, якщо вони будуть першими. Багато хто чув від подруг або читали в інтернеті, що під час пологів можуть бути розриви м’яких тканин в промежині.

Розриви під час пологів є одним з найпоширеніших занепокоєнь у вагітних. Хоча у понад 90% жінок, які вперше народжують, з’являються розриви, більшість із них несерйозні й заживають самі собою або за допомогою декількох швів.

Сама ж епізіотомія, або по-простому розріз промежини, на жаль, у багатьох лікарнях проводиться регулярно, навіть коли не має прямих показань. У той же час у більш розвинених країнах, таких як Велика Британія, Швеція, Нова Зеландія та Данія, епізіотомія проводиться вкрай рідко (менше 14% пологів).

Розріз промежини, як багато хто вважає, шити не простіше, і заживає не швидше, ніж розрив – навпаки, він також пошкоджує м’язи промежини і піхви. Це не запобігає подальшим травмам промежини та травмам голови дитини під час пологів.

Після прочитаного може виникнути питання: «Що можна зробити, щоб зменшити ймовірність розривів та необхідності епізіотомії?»

Тому ми підібрали для вас низку рекомендацій, дотримуючись яких можна збільшити шанси легких пологів без розривів:

1. Масаж промежини

Масаж розм’якшує тканини промежини, тим самим покращуючи її гнучкість. Почніть регулярний масаж протягом останніх двох місяців вагітності. Застосування масла для масажу, збагачує шкіру промежини корисними вітамінами та насичує її вологою, а також запобігає запальним процесам. Також, для масажу можна використовувати гель Гінодек, в складі якого є гіалуронова кислота, що додатково зволожить тканини та робить їх більш еластичними.

Важливо проконсультуватися з вашим лікарем щодо виконання масажу та використовування масажних олій або гелю. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.

Часто жінкам, які перебувають у статевому спокої або у яких є ризик дострокових пологів, не рекомендують робити масаж промежини.

Масаж краще робити після теплого душу, коли організм розслаблений.

Прийміть зручне положення з розведеними у стегнах ногах. Розслабте м’язи піхви. Змастіть маслом або гелем зовні промежину та статеві губи. Потім введіть один або два великі пальці у піхву на 2-3 сантиметри. Натискаючими рухами масажуйте промежину зсередини, по черзі розтягуючи стінки піхви в сторони, особливо приділяйте увагу стінці спрямованої до ануса (оскільки вона найбільш схильна до розриву).

Як правило, вагітна жінка робить масаж сама, хоча іноді й партнер може допомогти.

2. Не забувайте про вправи Кегеля

Спеціальні вправи Кегеля, спрямовані на тренування м’язів тазового дна. Жінка вчиться їх напружувати та розслабляти, що дуже допомагає під час природних пологів.

Виконувати гімнастику нескладно: треба сильно скорочувати м’язи на одну-дві секунди так, ніби ви хочете припинити мочитися, а потім – розслабляти. Щоб був помітний ефект, повторюйте їх кілька разів на день по 5-30 разів.

Одне недавнє дослідження показало, що поєднання вправ Кегеля з масажем промежини:

  • Збільшує шанс уникнути розривів з 6% до 17%.
  • Помітно знижає ризик появи розривів на промежині, які досягають заднього проходу.
  • Зменшує тазові болі після пологів.

3. Навчіться правильно дихати

Існує кілька видів дихання, які застосовуються для різних періодів пологів.

Найголовніше, що треба пам’ятати, що дихання при переймах спрямоване на те, щоб скоротити тривалість вдиху і збільшити тривалість видиху. Це пов’язано з тим, що під час вдиху відбувається напруга м’язів тіла, а під час видиху – їх розслаблення.

Під час дихання тримайте губи та рот також розслабленими, так як вони пов’язані з м’язами тазового дна.

Більшість підготовчих класів для майбутніх мам мають у своїй програмі дихальні вправи. Обов‘язково запитайте у свого викладача, або запишіться на подібний курс за 2-3 місяці до очікуваних пологів.

4. Прийміть ванну під час переймів

Вода розслабляє м’язи, тому якщо у вас є така можливість, використовуйте ванну під час пологів. Це допоможе промежині бути більш еластичною.

5. Підтримка партнера

Ваша близька людина під час пологів може надати емоційну підтримку, що може допомогти зменшити тривогу та біль, щоб ви могли концентруватися на техніках дихання, слухати своє тіло (воно також буде підказувати що краще зробити) та разом зустрічати своє маленьке щастя.

6. Візьміть з собою вагінальний гель Гінодек

Використання вагінального гелю на основі гіалуронової кислоти допомагає захистити піхву та промежину від розривів та знизити вірогідність проведення епізіотомії.

Завдяки вмісту високомолекулярної гіалуронової кислоти в вагінальному гелі Гінодек забезпечується насичення вологою клітин слизової оболонки піхви. Це покращує еластичність тканин, сприяє зменшенню запалення, пришвидшує процеси загоєння.

Для полегшення природних пологів, для захисту промежини під час природних пологів рекомендована доза становить 5-30 мл гелю (це 1-6 контейнерів). Зазвичай лікар акушер-гінеколог при кожному вагінальному обстеженні в пологах наносить 3-5 мл гелю на стерильну рукавичку і рівномірно розподіляє цю кількість по пологових шляхах. Це зменшує неприємні відчуття при огляді та сприяє лубрикації пологових шляхів.

Крім того, декаметоксин як антисептичний компонент гелю, що чинить антибактеріальну дію, запобігає мікробній та грибковій контамінації слизових оболонок під час пологів.

Запитайте у свого лікаря про підготовку вагінальної слизової, щоб зменшити ризики травматизації в пологах та прискорити відновлення в післяпологовий період.

Бажаємо легких пологів!

Коротка відео-інструкція по способу введення вагінального гелю Гінодек (Gynodek):