Як організм контролює мікрофлору піхви?

Як організм контролює мікрофлору піхви?

Мікрофлора піхви має величезне значення для жіночого здоров’я, тому дуже часто гінекологи порівнюють її з цілої мікробіологічною системою здатною бути природним “захистом” жіночих статевих органів і всієї репродуктивної системи від хвороботворних бактерій.


Важлива складова для підтримки мікрофлори піхви в межах норми – анатомічні та функціональні ресурси репродуктивної системи. Захисні анатомічні особливості піхви зімкнута статева щілина, волосяний покрив в області лобка, цілісна шийка матки. Інші природні захисні механізми: вагінальний секрет, що забезпечує РН 4-4,5; «Слизова пробка» шийки; менструація (очищення матки при відторгненні ендометрію). У здорових жінок вагінальна флора добре збалансована, характеризується стабільністю і здатністю до саморегуляції.


Кількісний та якісний склад вагінальної флори і те, як швидко відбудеться оновлення епітелію контролює гормональний фон: під час його зміни кількість клітин на поверхні епітелію, до яких прикріплюються бактерії також змінюється. У свою чергу, за допомогою секреції антитіл IgA здійснюється контроль за мікрофлорою імунною системою: імуноглобулін не дає бактеріям прикріпитися до епітеліальних клітин, перешкоджаючи проникненню патогенних мікроорганізмів в шар слизового епітелію. Коли виникає загроза інфекційного запалення лейкоцити виступають на захист піхви знищуючи умовно-патогенні бактерії, які привели до запалення. Тому завдяки імунній системі, коли виникають незначні порушення не обов’язково вдаватися до медикаментозного лікування, організм сам цілком здатний справитися з відновленням нормальної мікрофлори піхви.


Поняття «норма» по відношенню до мікрофлори піхви може бути різним для різних вікових груп:


Так у дівчаток в перші години життя піхва стерильна і тільки на другу добу в ній можна виявити аеробні і факультативно-анаеробні мікроорганізми. Взагалі, до періоду статевого дозрівання відзначається нестабільність в бактеріальному співвідношенні, а основним фактором захисту в цей період вважається дівоча пліва.


А для періоду статевого дозрівання у віці 8-9 років характерні перші слизові виділення прозорого кольору і без запаху, які не завдають дискомфорту. При цьому відзначається зміна рН піхвового середовища в кислу сторону до 4-4,5.


До 16 років у дівчини повністю формується певна мікрофлора, яка зберігається протягом усього репродуктивного періоду.


Нормальна мікрофлора слизової піхви у жінок репродуктивного віку складається з безлічі видів бактерій. Достовірно відомо, що приблизно 95-97% вагінальної мікрофлори складають лактобактерії. Вони є корисними для стану піхви, оскільки виробляють молочну кислоту і перекис водню, що перешкоджає розмноженню хвороботворних мікроорганізмів; мають адгезивні властивості; сприяють утворенню інтерферонів і секреторних імуноглобулінів. Умовно-патогенна флора (3-5%) представлена ​​наступними видами: стрептококами, стафілококами, клостридіями, гарднереллою, кишковими паличками і іншими. Симбіозне взаємовідношення корисних і умовно-патогенних мікроорганізмів не тільки не завдає будь-якої шкоди, але навіть захищає внутрішні статеві органи від інфекції.


Можливі зміни в загальній чисельності і видовий склад мікрофлори в період менструації, однак, після її закінчення вагінальна флора швидко повертається до нормального стану.


При вагітності відбуваються зміни в гормональному фоні жінки, що безпосередньо має вплив на «мешканців» слизової оболонки піхви. Посилюється вироблення молочної кислоти, і через це збільшується кількості бактерій, що є збудниками «молочниці». У нормі збільшення їх кількості протікає безсимптомно і не викликає дискомфорту у жінки, а відразу після пологів кількість бактерій і грибів знижується до звичайного.


У період клімаксу скорочується кількість вироблення організмом жіночого гормону естрогену, що поступово руйнує слизову оболонку піхви. Як результат знижується кількість лактобактерій і у флорі піхви починають переважати ентеробактерії, стафілококи, кандиди, кишкова паличка і типові представники флори шкірних покривів, збільшується рН піхвового середовища до 5,5-6,8.


Отже, нормальну мікрофлору піхви можна представити у вигляді динамічної системи, схильної до впливу в фізіологічних умовах гормональних змін, менструального циклу, ритму статевого життя, вагітності, індивідуальних гігієнічних заходів. На мікрофлору впливають інвазивні діагностичні і лікувальні маніпуляції, застосування антибіотиків, цитостатиків, гормональних препаратів, іонізуюче випромінювання, хірургічні втручання та ін. Однак, незважаючи на постійні зміни, мікрофлора геніталій відносно стабільна.


З огляду на вищесказане, пам’ятайте, щоб ефективно контролювати стан мікрофлори і здоров’я інтимних органів необхідно регулярно відвідувати гінеколога.


Коротка відео-інструкція по способу введення вагінального гелю Гінодек (Gynodek):