Бактеріальний вагіноз: міфи та реальність

Бактеріальний вагіноз: міфи та реальність

Майже кожній жінці хоча б раз доводилося стикатися з таким недугом як бактеріальний вагіноз або чути від подруг про подібну напасть вже точно. Багато жінок не надають йому особливого значення, часто володіючи абсолютно неправильною інформацією про дану проблему. Власне тому, ми вирішили розвіяти найпоширеніші міфи на дану тему.


Міф № 1: Причина вагінозу – статеві інфекції

Насправді природу хвороби найкраще дає зрозуміти термін “бактеріальний”, обачно виставлений в найменуванні.

Раніше вважали, що за формування захворювання відповідальний один лише вид мікроорганізмів – гарднерела. Проте, в наш час вчені встановили, що бактеріальний вагіноз з’являється через порушення так званої “рівноваги бактерій”.

У нашому організмі весь час живуть і «функціонують» тисячі різноманітних бактерій. Але це зовсім не означає, що особа, всередині у якій живе своїм власним життям стільки крихітних створінь, безнадійно хвора або навіть трішки нездужає. Навпаки, як раз ці бактерії і приходять на допомогу в боротьбі з усілякими хворобами.
 


Інтимна зона будь-якої жінки являє собою рухливу екосистему, в якій співіснують понад 200 різновидів мікроорганізмів. У нормі лактобактерії превалюють, що захищає жіночий організм від втручання і розмноження патогенних бактерій. Бактеріальний вагіноз формується в разі якщо кількість лактобактерій знижується або відбувається їх ослаблення, коли відбувається зниження імунітету.

Насправді спричинити бактеріальний вагіноз здатне все що завгодно: якщо часто міняти статевих партнерів, безконтрольно вживати антибіотики, гормональні препарати, порушувати гігієну або, навпаки, непомірно захоплюватися спринцюваннями. Дуже часто бактеріальний вагіноз починається після проведення медичних процедур (вискоблювання, переривання вагітності), які, як правило, супроводжуються обробленням піхви антисептиками.


Міф № 2: Через прихований перебіг хвороби баквагіноз здатний виявити лише лікар

У деяких випадках баквагіноз проходить майже непомітно, без помітно вираженої симптоматики. У подібних ситуаціях його виявлення виходить абсолютно випадково, наприклад, в момент планового гінекологічного обстеження.

На перших порах вагіноз і справді не приносить особливих проблем. Тільки виділення стають рясними, і виникає не дуже приємний запах несвіжої риби, який посилюється після незахищеного статевого акту або менструації. Але в міру формування хвороби (особливо якщо вагіноз ускладнюється вагінітом), воно починає виражатися інтенсивними жовтувато-сірими виділеннями, з’являється відчутний дискомфортом в інтимній зоні, відчуття печіння і свербіж вульви, а також больовим синдромом при інтимній близькості.

При наявності цих ознак, навіть якщо вони не завдають помітного дискомфорту, потрібно відразу ж податися до лікаря.


Міф № 3: Бактеріальний вагіноз – не становить небезпеки

Незважаючи на поширену думку про безневинність даної проблеми, бактеріальний вагіноз все-таки таїть в собі небезпеку. Хоча захворювання і не приносить відчутного дискомфорту на ранніх стадіях, проте, з часом може ускладнитися більш серйозними недугами: вульвовагінітом (запаленням піхви), ендометритом (запаленням слизової матки), оофоритом (запаленням яєчників), сальпінгоофоритом (запаленням придатків) і іншими.


Міф № 4: Бактеріальний вагіноз – хвороба жінок від 18 до 50 років

Хоча жінок репродуктивного віку все ж вважають першочерговою групою ризику, проте, сьогодні хворобу діагностують і у дівчаток-підлітків, і у тих, кому за 50. У дівчаток, які не живуть статевим життям, порушення балансу мікрофлори в піхві найчастіше починається після вживання антибіотиків і носіння синтетичної білизни, а у жінок в постменопаузі – як результат зміни кислотності піхвового середовища.


Міф № 5: Щоб вилікувати баквагіноз піхви потрібно приймати антибіотики

Не будемо знову вказувати на те, що вживати антибіотики без призначення лікаря не слід в принципі. Зазначимо лише, що антибіотики вбивають не тільки патогенні, але в тому числі і корисні мікроорганізми. Безперечно, що в цьому випадку ні про яку нормалізацію мікрофлори піхви не може бути й мови.

Будь-яке лікування потрібно підбирати кожній пацієнтці індивідуально, беручи до уваги першопричину хвороби, ступінь, присутність ускладнень і інші чинники, щоб підібрати найбільш ефективну схему лікування. Щоб позбутися від цієї проблеми потрібно відновити мікрофлору. Оптимальним вважається застосування місцевих лікувальних препаратів: свічок, гелів і їм подібних місцевих засобів. Так як захворювання здатні викликати сукупність різних бактерій, при лікуванні краще використовувати засоби комплексної дії. Ефективним і дієвим в даному випадку засобом є сучасний гель Гінодек, який має антимікробну, протигрибкову дію, забезпечує підтримку вологості в слизовій оболонці піхви, завдяки чому допомагає формувати нормальну мікрофлору, захищає від різних інфекцій, усуває дискомфорт і сухість в статевих органах.


Міф № 6: Вагіноз можна не лікувати. Він пройде сам

Безумовно, лікувати бактеріальний вагіноз, варто. Іноді у жінки, симптоми бактеріального вагінозу пропадають самі по собі. Це відбувається внаслідок того, що рівень вмісту молочнокислих вагінальних бактерій підвищується до нормального, а рівень вмісту інших бактерій падає. Але це швидше виняток, ніж правило. Тому, краще якомога раніше звернутися до гінеколога. Якщо у вас підтвердився бактеріальний вагіноз, то вам буде потрібно пройти курс лікування.

Сподіваємося, що ця інформація стане в пригоді багатьом і вам вдасться уникнути такої неприємної проблеми як бактеріальний вагіноз. Проте, ця інформація аж ніяк не повинна підштовхнути Вас до самодіагностики і самолікування, які можуть ще більше зашкодити вашому здоров’ю.


Коротка відео-інструкція по способу введення вагінального гелю Гінодек (Gynodek):