Загальновідомо, мікрофлора слизової оболонки піхви жінки складається з молочних лактобактерій, так і з умовно-патогенних мікроорганізмів в незначній кількості.

Вагіноз за своєю суттю – дисбактеріоз піхви. Причина його – в порушенні крихкого балансу співвідношення корисних і умовно-патогенних бактерій, які завжди присутні всередині людського організму. Слизові особливо чутливі до подібних змін. Коли кількість «злих» бактерій перевищує звичайні показники і переважає над кількістю «хороших», у жінки починається бактеріальний вагіноз, лікування якого потребує деяких зусиль. В даний час приблизно 20% дівчат усього світу хворіють на цю недугу з різних причин. Більшість з яких не мають і найменшої підозри про наявність таких проблем, оскільки бактеріальний вагіноз, особливо на ранній стадії, абсолютно ніяк себе не проявляє. Подібний прихований процес істотно погіршує ситуацію і уповільнює лікування. Як же представниця прекрасної статі може своєчасно визначити баквагіноз і яка природа його походження? Наша стаття відповідає на це питання і безліч інших, пов’язаних з вагінозом.

Дивіться нижче:

  • Як проявляється вагіноз
  • Що викликає вагіноз
  • Вагіноз: лікуватися обов’язково?
  • Ускладнення і профілактика
Як проявляється вагіноз

Головний показник – наявність сіро-білих виділень з неприємним запахом, на які скаржаться лише 50% жінок. Виділення частіше помірні, рідше – однорідні кремоподібні, хоча у більшості вони за великим рахунком відсутні. Жінці завжди слід стежити за виділеннями з піхви. При вагінозі вони стають надмірними, мають білий або сірий колір, що прилипають до стінок піхви. Після статевого акту або перед початком місячних зазвичай ще більше посилюються. При запущеному вагінозі, який триває роками, характер виділень змінюється – вони густіють, стають липкими, тягнуться.

Може також виникати подразнення в інтимній зоні, яке проявляється свербінням і палінням, біль при інтимній близькості, в рідкісних випадках – розлад сечовипускання. Дані симптоми можуть супроводжувати жінку протягом багатьох років. Згодом виділення стають жовто-зеленого відтінку, стають густими, тягучими і липкими. 

Недостатньо уважні по відношенню до себе пані іноді тільки в цей час починають турбуватися, адже свербіж і печіння не характерні для даного захворювання. Виявити раніше вагіноз можна по рибному запаху, який ще й посилюється після контакту з партнером без презерватива. Однак більшість жінок, які страждають бактеріальним вагінозом, найчастіше, не мають подібних симптомів.

Навіть в тому випадку, якщо у Вас схожі симптоми на вагіноз – неодмінно відправляйтеся до гінеколога. Оцінювати ступінь і характер протікання захворювання повинен тільки лікар, керуючись результатами лабораторних аналізів мазка з піхви жінки. Своєчасна діагностика допоможе правильно поставити діагноз і підібрати ефективне лікування.
 

Що викликає вагіноз

Бактеріальний вагіноз призводить до надмірного збільшення одного з декількох видів мікроорганізмів, які живуть в мікрофлорі піхви. Тим самим порушують природний баланс бактерій в піхву. Більш вразливими є жінки репродуктивного віку.

Але варто зауважити, уникнути цього захворювання вдається одиницям будь-якого віку. Адже порушити баланс бактеріальної флори можуть дуже багато чинників:

  • незбалансоване харчування, якщо вживати занадто багато солодкого, мучного, якщо немає в раціоні молочнокислих продуктів і при інших порушеннях, все це призводить до зменшення кількості молочнокислих бактерій в організмі в цілому;
  • часта зміна сексуальних партнерів через те, що будь-який з них «дарує» жінці частину своєї мікрофлори;
  • прийом гормонів або антибіотиків;
  • носіння тісної, занадто щільної або синтетичної білизни, яка не дає доступу повітря;
  • недостатня або надмірна гігієна і також захоплення спринцюваннями, коли власна мікрофлора піхви вимивається;
  • безперервне або занадто часте вживання прокладок або тампонів;
  • зміна клімату в подорожах;
  • переривання вагітності, обробка слизової статевих органів антисептичними препаратами.

Вагіноз: діагностика та лікування

Іноді це захворювання так скромно себе проявляє, що жінка не відрізняє хворобливий стан від нормального. Але якщо є хоч маленький сумнів, краще звернутися до гінеколога (що варто робити завжди – хоч раз в півроку), здати мазок і отримати точний діагноз. Адже якщо навіть легкий вагіноз не лікувати, це може, як мінімум, завдавати дискомфортних відчуттів для жінки, порушувати її статеве життя. А як максимум, може ускладнювати вагітність і пологи, приводити до запальних процесів жіночої статевої сфери.

Щоб правильно поставити діагноз БВ необхідно:

Консультація лікаря-гінеколога. Зокрема, лікар запитає, чи були раніше прецеденти захворювань, які передаються статевим шляхом.

Гінекологічне обстеження. В процесі гінекологічного огляду лікар візуально оглядає зовнішні статеві органи на наявність ознак вагінальної інфекції.

Взяття зразка виділень із слизової оболонки піхви. Подібним шляхом можна дізнатися яких бактерій більше, чи є запалення чи ні, визначають кислотність в піхві. Оскільки додатковим показником наявності вагінозу є показник рівня рН 4,5.

По правді кажучи, одного дієвого способу лікування баквагіноза для всіх, на жаль, не існує. Будь-яка терапія повинна підбиратися для кожного пацієнта персонально і призначатися, беручи до уваги фактори формування недуги, наприклад, першопричину хвороби, рівень занедбаності, присутність ускладнень або супутніх захворювань, наявність вагітності і інші чинники, що обумовлюють всю картину подальшого лікування.

Лікування бактеріального вагінозу або лікування дисбактеріозу піхви – це відновлення мікрофлори. Для вирішення цієї проблеми оптимальним вважається застосування місцевих лікувальних препаратів: свічки, гелі і їм подібні місцеві препарати.

Важливо відзначити, що такі народні методи лікування білих виділень, як спринцювання содою, відваром ромашки або календули при вагінозі здатні тільки полегшити симптоми: зняти свербіж, печіння, знизити кількість виділень, однак від захворювання не врятують.

Подібною помилкою є думка про користь спринцювання кефіром. Цього не варто робити! Кефір в своєму складі містить крім корисних бактерій багато небажаних. До того ж вони, не сприяють нормалізації складу мікрофлори. На щастя, на сьогоднішній день є безліч більш безпечних засобів, ніж кефір.

Але є засіб, який допоможе усунути дисбаланс, оскільки працює комплексно. Gynodek не тільки сприяє відновленню «позитивного» балансу мікрофлори, а й усуває сухість у піхві, регенерує слизову, має протизапальні властивості. Такий комплекснийе вплив на піхву допомагає її швидкому відновленню до норми. Гель «Гінодек» володіє всіма потрібними компонентами, щоб успішно вилікувати вагіноз, який завдає дискомфорт у повсякденному житті.

Ускладнення і профілактика

Крім того, що вагіноз погіршує якість життя, нехтування відповідним лікуванням може призвести до запалення органів малого тазу. А при деяких умовах здатний спровокувати:

  • Передчасні пологи. Також доведено зв’язок ризику передчасних пологів і порушення мікрофлори піхви.
  • Інфекції, що передаються статевим шляхом. Вагіноз робить жінку більш вразливою до інфекцій, таким як ВІЛ, вірус простого герпесу, хламідіоз або гонорея.
  • Ризик інфекційних ускладнень після гінекологічних операцій. Бактеріальний вагіноз може бути причиною розвитку післяопераційних ускладнень (напр. після гістеректомії).
  • Викликати запалення тазових органів, наприклад, матки і маткових труб, що призводить до підвищення ризику безпліддя.
  • Саме тому потрібно обов’язково пройти повний курс лікування при виявленні вагінозу.

Щоб попередити бактеріальний вагіноз:

Мінімізуйте роздратування піхви. Не приймайте гарячі ванни і джакузі. Не захоплюйтеся носінням щоденних прокладок: вони не дають достатнього доступу кисню до статевих органів, що сприяє розмноженню «шкідливих» бактерій.

Не робіть спринцювання. Піхву не потрібно додатково очищати, вистачає простого підмивання. Часті спринцювання порушують нормальний склад мікрофлори і підвищують ризик вагінальної інфекції.

Уникайте хвороб, що передаються статевим шляхом. Користуйтеся презервативами, обмежте кількість статевих партнерів, щоб попередити ризики зараження венеричними захворюваннями.

Дотримуйтеся правил гігієни. І в першу чергу навчитеся грамотно підмиватися (не знизу вгору, а спереду назад).

Не носіть тісну білизну – це порушує кровообіг в органах малого тазу і призводить до змін складу мікрофлори піхви. Те ж відноситься до синтетичного білизни. Краще замінити його на бавовняну.

Проходьте профілактичні гінекологічні огляди. Необхідно відвідувати лікаря хоча-б раз на рік, щоб вчасно виявити збудників захворювання, а якщо вже раніше хворіли на вагіноз – 2 рази в рік.

Дотримуйтеся наших рекомендацій і залишайтеся здоровими!