Виділення з піхви: визначаємо норму і патологію

Виділення з піхви: визначаємо норму і патологію

До цих пір існує думка, що всі вагінальні виділення ознака захворювання і часто представниці слабкої статі різними способами намагаються усунути їх, не розуміючи, що виділення з піхви такий же природний секрет слизових оболонок, як слина, сльози. У підсумку роблять серйозну помилку, яка коштує їм не тільки витраченого часу і коштів, але і здоров’я. Безумовно, якщо жінка поінформована в тому, як функціонує її тіло, тоді вона зможе бути спокійною і впевнено почувати себе за будь-яких обставин. Тому, щоб не турбуватися даремно і не вдаватися до постановок неіснуючих діагнозів, давайте розберемо, що прийнято вважати “нормальними вагінальними виділеннями», а при яких ознаках потрібно поспішити на консультацію до лікаря.


Вагінальні виділення: чому вони виникають?

У нормі з піхви у жінки систематично виділяється секрет, який складається з відмерлих клітин і бактерій, які виводяться з організму.

Вагінальні виділення вважаються фізіологічною нормою. Саме їх присутність не свідчить про неохайность або який-небудь аномальний процес. На їх чисельність, консистенцію і в тому числі забарвлення впливає вік жінки, особливості гормонального профілю, статеве життя, психогенні чинники і циклічна гормональна активність яєчників, яка впливає на кислотність слизової оболонки піхви.

Найчастіше, чисельність вагінальних виділень і їх вид гормонально обумовлені і безпосередньо залежать від стадії менструального циклу:

1. У першій половині менструального циклу: виділення однорідної консистенції, прозорого кольору в невеликій кількості.

2. Під час овуляції: рясний тягучий слиз прозорого або білуватого кольору.

3. У другій половині: по консистенції нагадують рідкий крем, виділення білуватого або жовтуватого забарвлення.

Виділення в інтимній зоні складаються з таких компонентів: слизу каналу шийки матки; секрету залоз піхвової частини матки і самої піхви; нормальної мікрофлори піхви і відмерлих клітин вагінального епітелію. Схожі виділення служать бар’єром для розмноження патогенних бактерій, захищають від збудників інфекцій, допомагають піхві самоочищатися і зволожують слизову оболонку. Як правило, якщо вагінальні виділення в нормі жінка не відчуває ніякого дискомфорту, оскільки температура тіла впливає на їх рідку складову, і вона випаровується, а також частково всмоктується назад.


Виділення в інтимній зоні змінилися? Що робити?

Виділення зі статевих шляхів мають властивість змінюватися під впливом гормональних змін, не будучи при цьому ознакою будь-якого відхилення. Наприклад, перша інтимна близькість або новий статевий партнер можуть спровокувати гормональну струс для організму жінки. У процесі звикання до чужої флори зростає інтенсивність виділень, вони можуть змінити колір або консистенцію.

Застосування оральних контрацептивів ще одна причина через яку відбуваються зміни характеру виділень. Такі препарати викликають гальмування овуляції, через що в період їх застосування відбувається підвищення інтенсивності виділень. У післяпологовий період, і під час грудного вигодовування ситуація схожа на вищеописану, тільки причиною тому стає гормон пролактин.


Про що попереджає колір вагінальних виділень?

Небезпека полягає в тому, що виділення здатні стати симптомом інфекції або захворювання абсолютно непомітно для жінки. Щоб зберегти здорову піхву необхідно навчитися відрізняти нормальний щоденний секрет від хвороботворних виділень. Тому запам’ятайте деякі елементарні особливості, які стануть сигналом про можливе захворювання:

Білі виділення: як уже говорилося вище, характерні для першої фази менструального циклу. Все ж потрібно пам’ятати, що вони не повинні супроводжуватися сверблячкою, печіння і будь-якими іншими неприємними відчуттями. Інакше можна припускати про наявність «молочниці».

Жовті виділення: можуть бути варіантом норми, проте ж, якщо ви відчуваєте біль внизу живота, свербіж і печіння в піхві, це сигналізує про активізацію активності «поганих» мікроорганізмів. А також важливо знати, жовті виділення можуть бути при хламідіозі або трихомоніазі.

Коричневі виділення: коли вони виникають в першій фазі циклу – вказують на потенційні травми шийки матки або піхви; в середині циклу – сигналізують що почалася овуляція або відбулося зачаття, а також слід пам’ятати, що вони можуть з’явитися якщо виникають патологічні процеси матки (міоми, доброякісна чи злоякісна пухлина та ін.); у другій фазі циклу можуть виявитися менструацією, яка почалася трохи раніше очікуваного терміну.

Червоні кров’яні виділення: якщо червоні виділення не є місячними треба звернутися до лікаря. Найчастіше вони є симптомом статевої інфекції або патологічної трансформації матки. Тривожним «дзвіночком» є червоні виділення для вагітних, тому варто негайно звернутися в лікарню. Оскільки вони сигналізують про загрозу переривання вагітності, невірному положенні плаценти і т. п.

Зелені виділення: зелене забарвлення набувають через велику кількість лейкоцитів, що свідчить про запальний процес в шийці матки, маткових трубах, яєчниках, до того ж це може бути ознакою бактеріального вагінозу піхви. Цей недуг можна визначити по виділенням з неприємним запахом (тухлої риби) і клейкій структурі.

Як бачите, поняття «нормальні вагінальні виділення» достатньо порівняльне, а значить, якщо у жінки зародилися хоча б найменші сумніви стосовно свого здоров’я, їй слід невідкладно записатися на гінекологічну консультацію.

Спостерігайте за своїм тілом, досліджуйте його, систематично бувайте у гінеколога, і патологічні виділення з піхви вас не потурбують. Будьте здорові!


Коротка відео-інструкція по способу введення вагінального гелю Гінодек (Gynodek):